Barwne lekturyW grudniowych Barwnych lekturach naszą propozycją są „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis.
Jest to baśniowa opowieść o przenikaniu się światów – realnego z fantastycznym. Akcja rozpoczyna się w Anglii, w czasie drugiej wojny światowej, natomiast później autor przenosi nas do magicznej krainy.

Autorka w niezwykły sposób prezentuje przygody czwórki rodzeństwa Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji. Dzięki przypadkowo odkrytej przez głównych bohaterów starej szafie, będącej czarodziejskimi wrotami, poznajemy wyjątkowych mieszkańców krainy Narnii.
Wędrówka dzieci, to podróż pomiędzy dwoma wymiarami, która pozwala na nawiązanie przyjaźni z istotami przedziwnego świata.

Pokonując przeciwności losu przyjaciele wspierają się, jednakże nieustanne ataki sił zła wystawiają ich na próbę - jedno z rodzeństwa zdradza dla uzyskania doraźnych wymiernych korzyści. Odwieczna walka dobra ze złem przedstawiona jest zarówno w świecie fikcyjnym jak i rzeczywistym.
Najważniejszą rolę w „Opowieściach z Narnii” odgrywa potężny, silny i dobry lew Aslan. Łączy w sobie niezwykłą moc, mądrość i łagodność, jest nadzieją mieszkańców lodowej krainy na lepsze jutro. Tę rolę Aslana najlepiej oddaje cytat:

„Zło zostanie naprawione,

Gdy w tę Aslan przyjdzie stronę;

A gdy głośno on zaryczy,

Znikną smutki i gorycze;

A gdy zębem wkoło błyśnie,

Zimą nagła śmierć uciśnie,

A gdy grzywą złotą wstrząśnie

Da początek wiecznej wiośnie.”

Kluczowa scena w książce przedstawia Aslana, który musi ponieść ofiarę w imię prastarych praw. Poświęcając się za przyjaciół, mimo wszystko zwycięża. Śmierć przyjaciela sprawia całkowitą przemianę złośliwego chłopca w prawdziwego bohatera, skłonnego do poświęceń. „Lwa, czarownicę i starą szafę” możemy nazwać „współczesną baśnią”. Jest to gatunek nastawiony na dylematy moralne oraz na kontestację różnych przejawów i zjawisk realnej współczesności. Mimo fantastyczności Narnii podstawowe wartości, takie jak dobro, zło, miłość, przyjaźń, współczucie mają takie samo znaczenie jak w naszym świecie.”
(03.09.2020 rok, cytat https://klp.pl/lew-czarownica-i-stara-szafa/a-10149.html).

Mamy nadzieję, że tym krótki artykuł zachęci Was do sięgnięcia po książkę. Zapraszamy do korzystania z bogatych zbiorów  biblioteki Barwnej, w której oprócz tradycyjnych drukowanych książek znajdziecie liczne audiobooki, a nawet filmy.