Dzień kultury białoruskiejW niezwykłych warsztatach przybliżających kulturę białoruską wzięli udział chętni Czytelnicy, którzy w większości rozpoczęli naukę języka rosyjskiego. Uczestnicy poznali białoruskie ornamenty, które znajdują się w domach, na rzeczach zdobiących mieszkania, na odzieży, są drukowane na różnego rodzaju pamiątkach. Czerwono-biały wzór przyciąga i fascynuje. Każdy symbol wzoru ma święte znaczenie. Białorusini są jedynym narodem, któremu udało się zachować pierwotny wygląd ornamentu od czasów starożytnych słowiańskich pogańskich plemion. Ornament to rodzaj kodu, szyfr, metoda przekazywania informacji o światopoglądzie, wierzeniach, kulturze i zwyczajach przodków. Uczestnicy mieli okazję narysować tradycyjny białoruski ornament a także wziąć udział w zabawie przy dźwiękach tradycyjnej muzyki białoruskiej.

Bardzo miła niespodzianka czekała Uczestników na zakończenie spotkania. Panie przywiozły pocztówki z adresami dzieci i młodzieży z Brześcia. Chętni mogli je wziąć i w ten sposób rozpocząć  listowną korespondencję w języku polskim z dziećmi mieszkającymi za wschodnią granicą.

W spotkaniu udział wzięli goście z Konsulatu Republiki Białoruskiej w Białej Podlaskiej Wasil Kurlowicz i Ałła Arłowskaja.

Galeria zdjęć

Filmik z tego wydarzenia przygotowany przez naszych Gości