Jak obchodzi się Nowy Rok na świeciePożegnanie starego i powitanie Nowego Roku to doskonała okazja do świętowania, na całym świecie wybicie pólnocy to wystrzał korków od szampana, fajerwerków i... moc życzeń.  Jednak są miejsca na świecie, gdzie w sposób charakterystyczny jedynie dla danego kraju, bądź regionu, celebruje się przybycie tak znakomitego gościa jakim jest Nowy Rok. A niektóre zwyczaje są bardzo zaskakujące, oto kilka z nich:
Niedaleko Białej Podlaskiej, w Sławatyczach, trzy dni przed końcem roku na ulicach miasta można spotkać kolorowych przebierańców, to Brodacze. Określenie pochodzi od bardzo długich bród z lnianego włókna, jakie przyczepiali sobie miejscowi przebierańcy. Symbolizowały one długie życie, duże doświadczenie oraz bogactwo przeżyć. Zwyczaj ten jest bardzo stary, ponieważ najstarsi mieszkańcy Sławatycz (90 lat) mówią, że o brodaczach odpowiadali im ich dziadkowie.
Brazylia –  plaża Copacabana w Rio de Janeiro, to tam odbywa się najhuczniejsze powitanie Nowego Roku. Ubrani na biało uczestnicy imprezy (kolor biały ma za zadanie przynieść szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku) składają ofiarę bogini morza, puszczając łódki z podarkami oraz rzucając do morza białe kwiaty.
Stany Zjednoczone – najpopularniejszym miejscem do świętownia jest Times Square, na co dzień jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Nowym Jorku, pełne jaskrawych bilbordów i telebimów. 31 grudnia gromadzą się na nim wielotysięczne tłumy, a sylwestrowa zabawa jest transmitowana na żywo na całym świecie. Minutę przed północą, ze specjalnego masztu po środku Times Square, zaczyna opuszczać się wielką, świetlistą kulę tak, by po upływie 60 sekund i uroczystym odliczaniu znajdowała się ona na samym dole. Początkowo kula była wykonana z drewna i żelaza i ważyła około 350 kilogramów. Z roku na rok jest projektowana z coraz to większym rozmachem. Zazwyczaj wykonana jest z aluminium, pokryta kryształkami, lampami halogenowymi i lustrami.
Hiszpania - jedną z bardziej zaskakujących tradycji jest ta, w której je się winogrona na czas. Na każde wybicie zegara o północy, przypada zjedzenie jednego winogrona. Takim sposobem, mieszkańcy Hiszpanii o północy stoją z buziami wypełnionymi dwunastoma kulkami winogrona, które mają przynieść im szczęście oraz pomyślność.
Dania – nalezy rozbić zastawę stołowa o drzwi przyjaciół i jeżeli o poranku przed drzwiami nie znajdzie się potłuczonych talerzy, można śmiało założyć, że przyjaciele, których się posiada, nie są tymi od serca.
Włosi podczas sylwestrowej nocy, pamiętają o czerwonej bieliźnie, ma ona zapewnić pomyślność, a samotnym paniom dodatkowo ma ułatwić odnalezienie męża w kolejnym roku. Zwraca się uwagę na to, kogo w nowym roku spotyka się jako pierwszą osobę. Panie powinny zobaczyć pana, a panowie – panią, by zapewnić sobie szczęście.
Niemcy w Nowy Rok obdarowują się drobiazgami. Szczęście ma im przynieść koniczyna, kominiarz, świnia lub kamyk z dziurką, dlatego często właśnie te symbole wykorzystuje się odnajdując odpowiednie podarunki dla najbliższych i przyjaciół. Sylwestrowa noc w tym kraju jest swoistym odpowiednikiem naszych Andrzejek. W tę noc wróży się z wosku, ale zdarza się też z cyny. Dawniej do tego zabiegu stosowano… ciekły ołów, który jest niezwykle niebezpieczny. Uważano go za symbol trwałego i nierozerwalnego związku. Najbardziej ceniło się ten ze starych okiennic kościelnych
Na Filipinach dba się o to, by Nowy Rok powitać w gronie rodzinnym. Wszyscy w ten dzień muszą być razem, by przez następny rok nikt nie odszedł. Na stole koniecznie musi pojawić się dwanaście różnych owoców (po jednym na każdy miesiąc), najlepiej okrągłych, mających przynieść pomyślność i dobrobyt. Stąd popularność okrągłych wzorów na świątecznych strojach. Przesądni dbają, by w tym dniu portfel nie był pusty albo potrząsają rondelkiem z monetami w okolicach własnego domu, a dzieci starają się skoczyć jak najwyżej, by jak najwięcej urosnąć. Nowy Rok wita się w ogromnym hałasie, gdyż ten ma przepędzić wszelkie złe duchy.

To tylko niektóre z licznych sposobów witania Nowego Roku na świecie, ale zawsze jest to czas na który czekamy mając nadzieję, że przyniesie nam szczęście, radość, miłość, bogatcwo, że będzie lepszy niż miniony, czego i my życzymy.