Mirabelka – kiełkująca historiaW związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości zorganizowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Białej Podlaskiej, rodzinne międzypokoleniowe warsztaty „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Powstały one na podstawie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Na sobotnim spotkaniu dzieci z rodzicami wykonywały ozdoby z koralików oraz mirabelki z filcu,  które przepięknie ozdobiły nasze drzewko. Wykonywały zadania multimedialne: kolorowanie flagi przy użyciu aplikacji Quiver, rozwiązywanie quizów dotyczących historii miasta Biała Podlaska opracowanych na platformie LearningApps. Do ich stworzenia wykorzystano fotografie miasta z czasów II wojny światowej. Ponadto nasza Czytelnia zmieniła się w Pokój zagadek. Jego wystrój był inspirowany postaciami i wydarzeniami zaczerpniętymi z książki Cezarego Harasimowicza.Uczestnicy odgadując zagadki odkrywali koleje puzzle, na których ukryty był kod do sejfu. Ukryte w nim były mirabelkowe zakładki do książek. Szczególnie dzieci były zachwycone mirabelkowym dżemem i kompotem serwowanym na zakończenie imprezy, gdyż próbowali mirabelkowych przysmaków po raz pierwszy. Była to doskonała okazja do międzypokoleniowych dialogów oraz odkrywania wspomnień.

Ponadto w dniach nauki szkolnej „Pokój Zagadek” odwiedziły grupy zorganizowane oraz chętni czytelnicy. Bohaterowie książki i tytułowa mirabelka zrobiły ogromne wrażenie na dzieciach i młodzieży.

"Mirabelka  - kiełkujaca historia 100licy" to ogólnopolska akcja, którą zainicjowała Barbara Maria Morawiec - założycielka i red. nacz. Lustra Biblioteki oraz czasopisma „Biblioteka Publiczna”, współorganizowana przez wydawnictwo Zielona Sowa.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku z tego wyjątkowego wydarzenia.

Galeria zdjęć