PłomyczekFotografia logo Płomyczka wydanie: ROK 34  NR2 16-30.IX.1955

Przedstawiamy Wam Płomyczek czasopismo, które towarzyszyło w dzieciństwie Waszym pradziadkom, dziadkom i rodzicom. Zerknijcie na jego krótką historię…

Pierwszy ,,Płomyczek” ukazał się w 1917 roku, początkowo jako dodatek do ,, Płomyka” –młodzieżowej gazety.

10 lat później 1 września 1927 roku stał się samodzielnym czasopismem, które wydawane było do 1952 roku  jako tygodnik, później dwutygodnik a od 1992 roku miesięcznik.

Strona tytułowa Płomyczek wydanie: ROK XII NR1 7 września 1927 r.

Płomyczek adresowany był do dzieci i młodszej młodzieży  tzw: ,,starszaków” i stał na półce obok popularnych wówczas wśród młodszych: ,,Misia”  i ,,Świerszczyka”.

W numerze  można było znaleźć ciekawe opowiadania, baśnie, fragmenty książek, wiersze, które były stosowne do chwili, w której wydane było czasopismo.

Zamieszczano również  relacje ze spotkań autorskich,  ciekawostki z kraju ze świata, także liczne porady m.in kącik ,,I my to zrobimy” gdzie przedstawiane były opisy wykonania różnych ciekawych przedmiotów.

Płomyczek był ,,oknem na świat” przenosił dzieci do ZOO, do CYRKU, w odległe miejsca.. Publikowane  na jego łamach były również listy czytelników oraz  ciekawostki z różnych stron naszego globu.

Wszystko to wypełnione było rysunkami wykonanymi przez znanych i utalentowanych ilustratorów m.in Jerzego Flisaka, Butenko Bohdana, Miklaszewskiego Gwidona.

Stałymi współpracownikami pisma byli wielcy literaci, m.in.Jan Brzechwa, Jerzy Ficowski, Czesław Janczarski, Maria Kownacka, Tadeusz Kubiak,Hanna Ożogowska, Janina Porazińska, Ewa Szelburg-Zarembina.

Pod koniec istnienia miesięcznik „Płomyczek” współredagowany był przez młodzież z całego kraju, a przy szkołach i bibliotekach działały kluby przyjaciół Płomyczka, których członkowie otrzymywali odznaki oraz legitymację z wydrukowaną dewizą

„Płomyczek to czasopismo młodych,

którzy chcą wiedzieć więcej niż muszą

i umieć więcej niż jest od nich wymagane”.

Kochani!

Stałą pozycją w każdym wydaniu ,,Płomyczka” był kącik  Zgaduj ? Zgadula.

Odkurzamy dla Was te stare zagadki i zachęcamy abyście się z nimi zmierzyli. Na Fanpeagu Biblioteki Barwnej zamieścimy czasem krzyżówkę, rebus lub zagadkę inspirowaną tymi z oryginalnego czasopisma. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu. Liczymy na to, że udział w zabawie wezmą również Wasi dziadkowie i rodzice, którzy z sentymentem i uśmiechem na twarzy pobawią się z Wami wspólnie w Zgaduj ? Zgadula – Odkurzone Zagadki.

https://learningapps.org/display?v=phhfr9z1c20