"Symfonia zwierząt"Symfonia to utwór muzyczny składający się z kilku części, grany na wielu instrumentach. W przypadku tytułu książeczki dziecięcej Dana Browna ta nazwa ma symboliczne znaczenie. Odnosi się do wielobarwnej palety zwierząt, tak jak w przypadku orkiestry składającej się z najrozmaitszych instrumentów, jak i różnych możliwości odbioru tej wyjątkowej pozycji wydawniczej. Prezentowane w krótkich wierszykach zwierzęta są dla pisarz pretekstem do przesłania ważnych prawd wspierających rozwój psychologiczny i emocjonalny dziecka. Jest to książka interaktywna dlatego też, użytkownicy korzystają z niej na wiele sposobów. Możemy posłuchać stworzonej przez autora muzyki jako ilustracji do czytanego tekstu lub potraktować te dźwięki jako zagadki muzyczne obrazujące wygląd i zachowanie różnych zwierząt. Możemy odszukać i odczytać stworzony przez autora szyfr, aby przy jego pomocy dowiedzieć się, po co nam literki rozsypane na ilustracjach każdej strony. Piękne wydanie z przemyślanym każdym detalem, bo już na samym początku mamy narysowane i podpisane instrumenty, które usłyszymy. Niepowtarzalne ilustracje Susan Batori dopełniają wyjątkowego obrazu tej efektownej i wielobarwnej książki. Nie bez znaczenia jest też przekład Michała Rusinka, znanego i uznanego literaturoznawcy, tłumacza, twórcy książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dan Brown znany szerokiemu gronu odbiorców z dobrej literatury sensacyjno-kryminalnej spróbował swoich sił w tworzeniu dla dzieci ze wspaniałym skutkiem. „Symfonia zwierząt” łączy ze sobą literaturę, muzykę i mądry przekaz związany
z treścią wierszy, które czasem nie są dla dzieci tak do końca jasne. To jedno zdanie podsumowania może pomóc zrozumieć, otworzyć się na poezję, rymy i zabawę tym rodzajem twórczości. A wszystko razem stanowi naprawdę wspaniałą harmonijną całość.
Ktokolwiek sięgnie po tą osobliwą książkę, bez wątpienia będzie mógł znaleźć
coś interesującego dla siebie.